Porady Papierni 🙂

Jakie zaproszenie?

Aby ułatwić sobie wybór, można pokierować się motywem przewodnim ślubu czy też samą kolorystyką dekoracją sali. Dzięki temu zapraszając już gości na swój ślub możemy wprowadzić ich w odpowiedni „klimat”.  Uważam, że najważniejszą jednak zasadą jest łączenie piękna i funkcjonalności. Zaproszenie powinno być skomponowane tak , aby zmieściło całą treść, którą chcemy w nim zawrzeć. Jeżeli chcemy, aby nasze zaproszenia były bardziej proste w swojej formie, ale jednocześnie ciekawe, wystarczy wybrać nietuzinkową fakturę papieru. Wciąż bardzo modne i bardzo efektowne są zaproszenia z wytłaczanymi wzorami emblematów lub deseni. Zapoznajcie się z ofertą Papierni – liczę, że znajdziecie w niej też coś dla siebie. 

Treść zaproszenia powinna być raczej krótka i stosowna. W trakcie składania zamówienia na  zaproszenia ślubne na stronie sklepu Papierni będziecie mogli skorzystać z przygotowanej listy przykładowych treści jak i sentencji. Możecie także dodać dowolną, własną treść.

Personalizacja zaproszeń co to znaczy?

Najwięcej problemów przysparza jednak lista gości. Nie chodzi tu o jej długość (i odwieczny dylemat kogo zaprosić a kogo nie 😉 ), ale o poprawność jej przygotowania. O kolejności imion i nazwisk osób zapraszanych przy personalizacji zaproszeń decyduje etykieta i zwyczaje wynikające z tradycji naszego kręgu kulturowego… 

Najczęstszym problemem jest kwestia samej odmiany nazwisk. Zasada jest jednak prosta – polskie nazwiska w zdecydowanej większości odmienia się. Odmiana nazwisk w zaproszeniach jest bardzo  problematyczna, jednak trudność w odmianie nie jest powodem do popełniania foux pas, jakim jest zaproszenie na ślub Jolantę Sosna.
Często jednak zdarza się sytuacja, że zapraszany gość wyraźnie prosi o nieodmienianie jego nazwiska. Choć nie jest to gramatycznie poprawne, grzeczność nakazuje nam uszanowanie jego woli i nazywanie jej tak, jak sobie tego życzy. 

Odmiana imion i nazwisk gości powinna być przygotowane w dopełniaczu (kogo?) i z uwzględnieniem liczby mnogiej przy nazwisku: zapraszamy Sz. P. Annę i Jana Brzęczyszczykiewiczów.